مزایای لباس نخی پنبه ای

مزایای لباس نخی پنبه ای

قدمت لباس نخی:

قدمت استفاده از لباس های نخی در بین انسان ها به حدود 5000 سال پیش برمیگردد. اما سوال اساسی این است که لباس نخی چیست و اساسا به چه علت نسبت به سایر الیاف ها بیشتر مورد توصیه قرار میگیرد؟ همه ما هنگامی که قصد خرید پوشاک داریم و به یک لباس فروشی و یا بوتیک وارد میشویم، معمولا برای خرید البسه دلخواهمان معیارهایی داریم. بدیهی ترین مواردی که همگی به آن توجه میکنیم قیمت است. همچنین مواردی چون کیفیت پارچه و دوخت و جنس لباس نیز مواردی هستند که ما هنگام خرید به آنها توجه میکنیم. اما کمتر کسی وجود دارد که به هنگام خرید لباس به این نکته توجه کند که جنس الیاف پارچه چه تاثیراتی بر روی دما بدن و یا سلامت پوست دارد. در این مقاله سعی داریم تا اطلاعات مختصر و مفیدی را راجع به البسه نخی که پوشاک مورد علاقه ما در فصل گرماست و نیز همراه همیشگی ما در روزهای سبز بهاری است تقدیم شما کنیم. اینکه اساسا لباس نخی چیست، چه مزایا و معایبی دارد، از چه موادی تشکیل شده و چه انواعی دارد در این نوشته مورد بحث و بررسی قرار میگیرد.

لباس نخی چیست؟

گفتنی است به هیچ عنوان چیزی به نام لباس نخی وجود ندارد که ما از آن یاد میکنیم و به اصطلاح این مطلب یک غلط مصطلح است که بین عموم جامعه و مردم متداول شده است. جنس الیافی که ما بعنوان نخی از آنها یاد میکنیم، در واقع همان الیاف پنبه ای است. همه البسه را میتوان لباس نخی خواند، اما این نخ از الیاف متفاوت تهیه میشود. بطور کلی دو نوع جنس کلی برای الیاف پارچه وجود دارد: الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی

از جمله مواردی که در دسته بندی الیاف مصنوعی قرار میگیرند میتوان به ریون، نایلون و پلی استر اشاره کرد. این الیاف اگر چه در ظاهر بسیار مقاوم و با ثبات هستند اما جدیدترین پژوهش ها نشان میدهد که این مقاومت الیاف برای ما بی هزینه نیست و ممکن است به قیمت سلامتی ما تمام شود. جزء اصلی تشکیل دهنده الیاف های مصنوعی معمولا دو ماده اساسی تفلون و فرمالدئید است که این مواد امکان ابتلا به سرطان را افزایش میدهند. از طرفی استفاده از لباس های بافته شده از الیاف مصنوعی برای کسانی که در فصول گرم سال به شدت عرق میکنند، به هیچ عنوان انتخاب مناسبی نیست چرا که اساسا این الیاف خاصیت گرماسازی و حفظ گرما دارند.

اما در الیاف طبیعی ویسکوز که همان ماده اصلی پنبه است وجود دارد. این الیاف مثل پشم و ابریشم، جایگاه تاریخی در پوشاک ایرانی دارند. امروزه هم با پیشرفت تکنولوژی شکل دیگر الیاف طبیعی یعنی الیاف پنبه ای و کتانی برای تولید انواع لباس نخی به کار گرفته میشوند. از مهمترین خاصیت این جنس میتوان به تجدید پذیر بودن آنها و جذب و هضم آنها به واسطه محیط زیست اشاره کرد، چرا که خاستگاه اصلی این مواد طبیعت و گیاهان و جانوران است.

مزایا و معایب لباس های نخی

البسه نخی هم مانند سایر پوشاک دارای مزایا و معایب متفاوتی هستند که در ادامه به بحث و بررسی پیرامون این موارد میپردازیم. بدیهی است که هر شخص با مقایسه این موارد میتواند به این نتیجه برسد که آیا استفاده از البسه نخی برای او بهترین گزینه است و یا خیر؟

مزایای پوشاک نخی:

الیاف پنبه ای انتقال دهنده و به اصطلاح هادی گرما هستند و حرارت را از بدن دفع کرده و معمولا منجر به خنکی بدن میشوند و بهترین گزینه و پیشنهاد برای استفاده در فصول گرم سال میباشند.

از دیگر مزایای البسه نخی و پنبه ای این است که آنها به راحتی شسته و لکه گیری میشوند و استفاده از این جنس الیاف به خصوص در لباس کودک بسیار توصیه میشود. چون با توجه به تحرک و فعالیت زیاد کودکان معمولا لباس های آنها به سرعت کثیف و آلوده میشوند و راحت شسته شدن البسه کودک یکی از مواردی است که والدین حتما باید به هنگام خرید لباس و پوشاک برای کودک دلبند خود به آن توجه کنند.

جدای از بحث دفع گرما که یکی از اساسی ترین محاسن البسه پنبه ای است، این لباسها باعث دفع رطوبت از بدن نیز میشوند که همین امر از رشد باکتری ها و قارچ های پوستی و نیز بروز مشکلات پوستی جلوگیری میکند.

چون الیاف پنبه دارای جنس نرم و لطیفی هستند به هنگام خواب، خواب راحتی را به شما عرضه میکنند.

این جنس البسه پوست را تحریک نکرده و منجر به بروز خارش پوستی نمیشوند. به دلیل دارا بودن این ویژگی مهم بسیاری از متخصصین حوزه پوست توصیه موکد دارند که حتما برای انتخاب لباس کودک و لباس بچه گانه از این نوع جنس پارچه استفاده نمایید.

این جنس از پارچه آلرژی زا نیست و بخاطر همین ویژگی برای لباس کودکان و پوشاک بچه گانه مورد توصیه قرار میگیرد.

از دیگر مزایای این جنس این است که در برابر شست و شوهای پی در پی مقاوم هستند که این ویژگی مهم از این جهت بسیار حائز اهمیت است که با توجه به فعالیت و تحرک زیاد کودکان که منجر به تعرق زیاد آنها و نیاز به شست و شوی مکرر لباس کودکان میشود، این مقاوم بودن جنس برای انتخاب لباس بچه گانه بسیار مهم است.

البسه نخی سبک هستند و استفاده از آنها در لباس ورزشی و لباس خواب توصیه میشود.

معایب پوشاک نخی:

البسه پنبه ای اگر پس از شست و شو به خوبی خشک نشوند بوی عرق در آنها باقی میماند.

از دیگر معایب لباس نخی این است که این جنس از پارچه خاصیت انقباضی دارند و به اصطلاح عامیانه و رایج در بین مردم، پس از شست و شو آب میروند و از سایز اولیه و معمول کوچکتر میشوند. به همین منظور همواره توصیه میگردد که یک سایز بزرگتر انتخاب کنید. البته در مقاله دیگری که پیشتر منتشر کردیم تحت این عنوان که به هنگام خرید لباس بچه گانه باید به چه مواردی توجه کرد، اشاره شد که چون کودکان در سنین رشد قرار دارند و معمولا البسه و پوشاک تهیه شده برای آنها ممکن است به سرعت از سایز متناسب کودک بیفتد توصیه میشود یک سایز بزرگتر بری کودک دلبندتان انتخاب کنید.

از دیگر معایب لباس نخی این است که این جنس از پارچه به سرعت چروک میشوند فلذا توصیه میگردد که پس از شست و شو بلافاصله اتو کشیده شوند.

بخاطر مزایای متعددی که البسه نخی نسبت به سایر جنس پارچه ها بخصوص الیاف مصنوعی دارند معمولا دارای قیمتی بالاتر هستند و این هم از جمله معایبی است که میتوان به آن اشاره کرد.

راه های مراقبت از لباس های نخی:

هنگام شست و شوی لباس از آب سرد یعنی آب زیر 30 درجه سانتیگراد استفاده کنید.

بعد از شستشو، لباس را به آهستگی کمی کش دهید تا به شکل اولیه خود برگردد.

برای خشک کردن این جنس از لباس ها، بهتر است از نور طبیعی آفتاب استفاده کنید.

اگر لباس نخی شما پس از شست و شو با ماشین دچار انقباض شد، شستن دوباره لباس با آب سرد و با دست میتواند تا حد خوبی کمک کننده باشد.

البسه نخی پس از شست و شو نیاز به اتو کشیدن ندارند به شرط آنکه پس از شستشو آن را کمی بکشید و در برابر نور طبیعی قرار دهید.

لباس را پشت و رو بشویید.

نحوه شناسایی البسه نخی و پنبه ای از الیاف مصنوعی:

اگرچه تشخیص الیاف طبیعی از الیاف مصنوعی یک راه تجربی است اما روش هایی وجود دارد تا به کمک آنها بتوان تفاوت این دو را تشخیص داد. اگر باتجربه باشید میتوانید با دست کشیدن روی پارچه متوجه جنس آن میشوید و تشخیص میدهید که جنس آن از نخ است یا پلاستیک و یا هر دو. روش دیگر این است که یک تکه از نخ لباس که اضافه است را بکنید و آن را آتش بزنید. اگر دود حاصل از سوختن سیاه بود و نخ خودش را جمع کرد، الیاف مصنوعی است و اگر دود حاصل از سوختن سفید بود و نخ سوخته شده پودر شد، آن لباس نخی خالص است.

امروزه در صنعت پوشاک استفاده از الیاف پنبه که فیبر طبیعی است بیش از هر زمان دیگری گسترش پیدا کرده است و دلایل محکمی برای این کار نیز وجود دارد. تجدید پذیری این منبع اولیه پوشاک و کاربرد بهینه آن، به همراه دوام و راحتی اش، موجب شده تا لباس پنبه ای طرفداران زیادی در دنیا برای خودش دست و پا کند.

تولیدی و پخش عمده پوشاک بچه گانه تریکو پانیار با بیش از یک دهه تجربه همواره در پی تولید و پخش با کیفیت ترین لباس بچه گانه با نازل ترین قیمتهاست. تولیدی و پخش عمده لباس بچه گانه تریکو پانیار با هدف کم کردن واسطه ها و افزایش نرخ سود خرده فروشان صنف پوشاک بچه گانه رسالت خود را در جهت فروش مستقیم با بوتیک داران و بنکداران لباس طراحی کرده است.